11 Ocak 2007 Perşembe

SÜNNET ÇEŞİTLERİ - METODLARI

SÜNNET HANGİ METODLA YAPILIRSA YAPILSIN DÜZGÜN KESİLMEDİKTEN SONRA HİÇ BİR KIYMETİ YOKTUR!


video

ÖNCE GÜZEL YAPILMIŞ BİR SÜNNET ÖRNEĞİ VERELİM. AŞAĞIDAKİ SÜNNET SON DERECE GÜZEL YAPILMIŞ BİR SÜNNETTİR. DİĞERLERİNİ BUNA KIYAS EDİNİZ.


En yaygın olan dört çeşit sünnet vardır, bunlar:

1.Elektrikli koterle sünnet:
 Koterle sünnet yapılması Sağlık Bakanlığı tarafından 1988 yılında yasaklanmıştır. Pipi derisini yakarak kestiğinden kanama olmaz. Yara biraz geç iyi olur. Ancak gene de kısırlık riski yoktur. Kanama olmadığından hem reklamı iyi, hem de sünnetçi için kolay bir sünnettir. Bu yüzden bir çok sünnetçi halâ bu metodla sünnet yapmaktadır. Koter cihazının resmi:
 

2.Makine ile sünnet:
(Şimdi aynı aletin plastik olan 'ASKİLAP' bir kullanımlığı da vardır) Bu sünnet uygun olmakla beraber sünnetin hatalı olma riski çok fazladır. Ekseriya çok kesme yada az kesme şeklinde hatalar bu metod ile yapılan sünnetlerde sıkça görülmektedir. Kesilecek deri iki metal arasında sıkıştırılarak yapıldığından kanama olmaz, sonradan kanama olabilir. Bu metodla yapılmış bir çok sünnetin aşırı kesilmiş olduğunu gördüm. Makinanın resmi:

PLASTİK MAKİNA İLE YAPILMIŞ BİR SÜNNET: SÜNNETTEN DÖRT GÜN SONRA,
AŞAĞIDAKİ SÜNNET GENE PLASTİK MAKİNA İLE YAPILMIŞ. NASIL OLMUŞTA PİPİ BU HALE GETRİLMİŞ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL! MUKOZA DÖNMESİ OLMUŞ VE AŞIRI FAZLA BIRAKILMIŞ..CERRAHİ MÜDAHALE GEREKİR.
3.Ekseriya Cerrahların yaptığı makas ile parça parça sünnet derisini kesme şeklinde yapılan sünnet ise, ancak ameliyathane 
şartlarında yapılabilecek bir sünnettir. Bu sünnet pratik olmadığından ve uzun sürdüğünden ev şartlarında tercih edilmemektedir. Bir defada kesilmediğinden ekseriya eğri büğrü olmaktadır.Örnek resim:4.Klasik giyotin tarzı cerrahi metod: En yaygın olan metoddur. Riski en az olanıdır. Kesme işlemi bir defada yapılır ve çıkan birkaç damar bağlanır ve bir iki dikiş atılarak sünnet gerçekleştirilir. 6-7 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştiğinden tercih sebebidir. Bu metodda dahi sünnetçi sünnet derisini aşırı çekerse aşırı kesme hataları olmaktadır. Çünkü bu deri çok esnektir.
*************************************
Sünnet hangi metod ile yapılırsa yapılsın, mühim olan sünnetin düzgün ve ölçülü bir şekilde kesilmesidir. Günümüzde en çok fazla kesme şeklinde hatalar yapılmaktadır. Bu hatalar maalesef kalıcıdır ve pipi her ne zaman kontrol edilse bu hatalar görülebilir. Erken boşalmaya sebep olacağından ileride boşanmaya varacak kadar sıkıntılara sebep olabilir.


AŞIRI NASIL KESİLDİĞİNİ AŞAĞIDAKİ İKİ RESİMDE GÖREBİLİRSİNİZ.
MEŞHUR BİR SÜNNETÇİNİN SİTESİNDEN ALINMIŞTIR. ÖRNEK SÜNNET DİYE KOYMUŞ(!)


Birinci resimde aşırı çekmiş ve kesmiş, 2. resimde derisiz ve aşırı kesilmiş pipi görülmektedir. BU İKİ RESİM BİZE AİT DEĞİLDİRBaşka sünnetçiler tarafından yapılmış aşırı kesilmiş hatalı sünnete iki örnek daha
 


Bu sitede gördüğünüz en hatalı sünnet aşağıda gördüğünüz sünnettir. Ne iç nede dış deri, hiç bırakılmamış. Konya'da yapılmış ve tarafımdan tespit edilmiştir. Fotoğraf çekilirken pipi uyanmış olduğundan böyle görünmektedir. Aslında pipi vucuda yapışık durmaktadır.
Bu sitede yayında olan HAYATIN GERÇEKLERİ isimli kitabımızın kapak resmi. Ana sayfadan girilebilir.
Bu kitap; ilk defa bu kitapta yayınlanan ve insan hayatına yön verebilecek kısa cümlelerden oluşmaktadır..
E-Mail: selahattin.altintas@hotmail.com
tel:+905327736324 (3G)


.