11 Ocak 2007 Perşembe

SÜNNETTEN SONRA YAPILMASI GEREKEN İŞLER


         SÜNNETTEN SONRA YAPILACAK İŞLER

Birinci Gün:



Sünnetten hemen sonra çocuğun yaşına uygun bir ağrı kesici veriniz. Uyuşturma yapıldıktan iki saat kadar sonra uyuşukluk geçeceğinden geçici bir ağrı dönemi olabilir. Hafif acı başlarsa ağrı kesiciyi tekrar veriniz. Bu işlemi 5-6 saat ara ile tekrarlayabilirsiniz. Ağrı kesici olarak iki yaşına kadar olan çocuklarda fitil, yedi yaşına kadar olanlarda şurup, daha sonraki yaşlarda da tablet verilebilir.
***
İlk gün çocuk aşırı hareketlerden kaçınmalı ve tuvalette kendini zorlamamalıdır. Zorlama veya aşırı ağlama hafif kılcal damar kanamasına sebep olabilir. Bu önemli değildir. Kendiliğinden geçer. Buna kanama denmez. Kan akıp gidiyorsa ve durmuyorsa bu kanamadır. Böyle bir durumda ailenin yapacağı bir şey yoktur. Sünnetçiye haber ediniz.
***
Arada bir sünnet bölgesi kontrol edilmelidir. İlk gün çocuk sünnet kilodu giyerse rahat eder. Daha sonra çıkarmak gerekir.Çünkü her ne kadar kilotta delikler var ise de üzerine başka şeyler giyildiğinden yara hava alamamaktadır. Yara hava almazsa iyileşemez.
Beklenmedik bir şey olursa sünnetçi ile irtibata geçmeden bir şey yapılmamalıdır.
*** 
Yaraya sargı sarılmamışsa sünnetten birkaç saat sonra verilen sarı sudan (rivanol) yaraya birkaç damla damlatınız ve arkasından kırmızı ilaçtan (Rifocin) yaranın üzerine birkaç damla damlatınız. Bu işlemi yara taze iken biraz sık (bir saatte bir gibi) tekrarlayınız. Daha sonra arayı açarak ilaç bitene kadar devam ediniz. Her gece yatmadan önce yara üzerine hafif şekilde göz merhemi yada normal bir yara merhemi sürebilirsiniz. 
***
Yaraya 72 saat su değmemelidir. İdrar ise zarar vermez. Yaraya dokunmamalıdır. Pansuman el değmeden yapılmalıdır. Yaranın hava almasına dikkat etmelidir.
*** İkinci Gün:  Sargı Sarılmamış ise sarı ve kırmızı ilaçtan damlatmaya devam ediniz. Eğer Sargı sarılmış ise sargıyı verilen sarı su ile güzelce yumuşatınız, beş on dakika bekledikten sonra ve iyice yumuşadığından emin olduktan sonra çok yavaş bir şekilde açınız. Yarayı tekrar sarmayınız. Sargıyı açtıktan sonra yara üzerine önce sarı ilaçtan (rivanol), sonra kırmızı ilaçtan (rifocin) damlatınız. Bu işlemi sargıyı ilk açtığınızda 10-15 dakikada bir tekrarlayınız. Daha sonra bir iki saatte bir yapınız. Daha sonra 5-6 saatte bir damlatmaya devam ediniz. İlaçları bitene kadar kullanınız. Bu ilaçlar zararlı değildir. Bölge özellikle ilk gün sık sık ilaçlanırsa, temiz tutulursa, hava alması sağlanırsa yara çabuk iyileşir.
***


İlk günden itibaren çocuk yarası açık olarak dolaşmayacak, eşofman gibi geniş bir şey giyecektir. Yara hava almayacak şekilde örtülmeyecektir. Küçük bebeklerde bez bağlansa bile sık sık yara bölgesi açık bırakılarak havalandırılacaktır. Bu havalandırma işi çok önemlidir. Yoksa yara kuruyup iyi olamaz.
***
Üç beş gün kadar bir yara dönemi olur, Bilezik gibi bir şişlik olabilir, bitiği olan çocukların kamış başı da yara olur. Merak etmeyiniz. Kamış başındaki bu yaralar kuruyup kabuk bağlar ve banyo ile düşer gider. 
***
Kamış başı yara olursa bunun bitik yarası olduğu bilinerek endişe edilmemelidir. Bitik olan çocuklarda daha sonra kamış başında yapışma olabilir. Pipinin kertiği deri geri itildiği zaman rahat olarak görünmüyorsa yapışma olmuş demektir. Bu çocuklar en az bir ay geçtikten sonra sünnetçiye kontrole getirilmeli ve yapışma durumu kontrol ettirilmeli, yapışma olmuşsa sünnetçi tarafından yapışıklık giderilmelidir.Bu yapışıklığı kendiniz de rahatlıkla giderebilirsiniz. Çocuk banyo yaptıktan sonra bu bölge yumuşar. Elinizle kolayca yapışıklığı açıp merhem sürebilirsiniz. Ancak bu açma işlemi yapıldıktan sonra açılan kısımda tahriş olur. Bu tahriş olan yerlere sık sık merhem sürerek tekrar yapışmasına engel olmak gerekir. Yoksa tekrar yapışırsa kaynama olur ve ancak makas ile ayrılabilir.  Kamış başındaki kertik rahatça görünüyorsa yapışıklık yok demektir.
***
Kamış'ın bel kısmı şişmemelidir.Böyle durumlarda veya yara üç beş gün geçtiği halde hâlâ iyi olmuyorsa, çocuk rahat değilse, ateş olursa,  çocuk sünnetçiye getirilmelidir. Bu çocuklara antibiyotik verilebilir veya yeni bir pansuman önerilebilir.
***
Yara durumu, iyileşme süresi çocuktan çocuğa değişir. Yine de yaranın üç-beş gün içinde iyileşmesi ve kuruması gerekir. Bilezik gibi olan şişlik ise mukoza şişliğidir, mikropla bir alakası yoktur, bu şişlik çok yavaş bir şekilde iner.

Atılan dikişleri aldırmaya gerek yoktur. Bir müddet sonra kendiliğinden eriyecektir.

Akşam yatmadan önce yaraya göz merhemi sürülürse hem yara için iyi olur hemde çocuk geceyi çok rahat geçirir,

Yatmanın faydası yoktur. Sünnetten sonra birkaç saat istirahat ettikten sonra geniş şeyler giyerek gezebilir. Bu yüzden çocuğa yatması için ısrar etmeyiniz. Sadece yaranın temiz bir şekilde korunmasına ve bir yere vurup çarpmamasına dikkat ediniz. Sünnetten bir kaç saat geçtikten sonra çocuk rahatça gezebilir. Üstelik gezen çocuklar daha çabuk iyileşmektedir.

İlk üç gün (72 saat) yaraya su değmemelidir. Ancak sünnetten 72 saat sonra (üç gün) çocuk, ılık sabunlu su içine oturtularak baştan aşağıya, on dakika kadar mutlaka banyo ettirilmelidir. Bu banyo yara için çok faydalı olduğundan kesinlikle ihmâl edilmemelidir. Bundan sonra bir kapta sabunlu su yapıp bu sabunlu su ile yarayı günde bir iki defa pansuman yapabilirsiniz.


Banyodan sonra yara kurumaya döneceğinden yarayı yumuşak tutması için sabah akşam çok az yara merhemi sürülebilir.


Çocuk bir hafta yarasına dikkat etmeli, bir yere vurup çarpmamalı, top oynamamalı ve bisiklete binmemelidir

Beklenmedik bir durum olursa sünnetçi ile temasa geçilmeli, rastgele bir şey yapılmamalıdır.


Gerek şişmanlıktan dolayı gerek vücudun yapısı gereği pipisi vücut içinde duran çocukların pipileri anneleri tarafından sık sık pipinin dibine bastırılarak  dışarı çıkartılmalıdır. Bu hareket basit olmakla beraber çok önemlidir. Eğer bu hareket yaptırılmazsa yara iyileşirken büzüşür ve artık pipi dışarı çıkamaz olur..Bu durumda yeniden müdahale gerekebilir.



Çocuk tamamen iyi olduktan sonra sünnet bölgesini sık sık sabunlu su ile yıkayıp kurulaması çocuğa öğretilmelidir. Çünkü, özellikle şişman olan çocuklarda genellikle pipi vücut içersinde durduğundan bu bölgede pislik ve rutubet oluşur ve çocuğun rahatsızlanmasına ve pişik oluşmasına sebep olabilir.
Temizlik çok önemlidir. Sünnet tamamen iyi olduktan sonra bile bu temizliğe dikkat edilmezse sıkıntılar olabilir. Sünnet tamamen iyi olduktan sonra artık bu bölge arada bir sabunlu su ile yıkanıp kurulanmalı ve temizliğine dikkat edilmelidir.

Özellikle sünnet yaparken "bitik var" dediğimiz çocuklar ve şişman olan çocuklar mutlaka son bir kontrole getirilmelidir. Çünkü, onlarda giderilmesi gereken yapışmalar olabilir. Yapışmanın olup olmadığını siz de rahatça anlayabilirsiniz. Pipinin derisini geriye ittiğiniz zaman kertik tamamen görünüyorsa problem yoktur.. Kertik tamamen görünmüyorsa yapışma olmuş demektir. Ayrılması kolaydır.



ÖZELLİKLE BEZ BAĞLANAN BEBEKLERİN BEZLERİ AÇILARAK YARA BÖLGESİ HAVALANDIRILMALIDIR. YARA HAVA ALMADIĞI ZAMAN İYİLEŞEMEZ!
*****
Telefonumuz acil durumlar için 24 saat açıktır. Normal sorularınız için gündüz saatlerini tercih ediniz.
0 532 773 63 24(WhatsApp)
E-mail:selahattin.altintas@hotmail.com
********************************************************
AŞAĞIDAKİ İKİ KİTABIMIZI OKUMANIZI ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM. HİÇ DUYMADIĞINIZ ŞEYLERİ ÖĞRENECEKSİNİZ

İnsan hayatına yön verecek HAYATIN GERÇEKLERİ isimli kitabımıza BURAYA veya resmin üzerine Tık'layarak ulaşabilirsiniz




Ahirzaman hadiselerini, Deccal, Mehdi ve İsa as meselelerini net olarak anlamak için BURAYA veya resmin üzerine Tık'layınız