11 Ocak 2007 Perşembe

SÜNNETTEN SONRA GÖRÜLEBİLECEK SIKINTILAR

SÜNNETTEN SONRA GÖRÜLEBİLECEK SIKINTILAR


-Sünnetten iki-üç saat kadar sonra geçici bir ağrı dönemi olabilir. Tarif edildiği şekilde ağrı kesici veriniz. Ağrı kesiciler yeterli olmazsa bir fincan kadar zeytin yağını kızartıp soğutunuz ve bir çay kaşığı ile yaranın üzerine dökünüz.
***
-Sargı çok sıkı olursa pipi başı morarabilir. Sünnetçiye haber ederek hemen gevşetiniz. Sargı en geç 24 saat sonra çıkarılmalıdır. 
 ***
-Çok nadir de olsa kanama olabilir. Bu durumda sünnetçiye hemen haber ediniz. Ancak sargıda görülen bir kaç damla kan, kanama değildir. Aşırı ağlama ve tuvalette kendini zorlamaktan olur. Kan akıp gidiyorsa ve dinmiyorsa, devam ediyorsa buna kanama denir. Bu durumda ailenin yapacağı birşey yoktur.
***
-İlk günlerde çocuk üstü açık gezerse ve açık bir şekilde
yatarsa, sıcak yaz günü bile olsa, üşütür ve yeme içmeden kesilir. Sıcak şeyler içiriniz, karnına sıcak tatbikat yapınız ve mutlaka üzerini giydiriniz. Açık bir şekilde gezdirmeyiniz.
***
-Şişman olan çocuklar, sünnet olduktan sonra yarım sünnetli, hatta sünnet olmamış gibi görünebilir. Görünüşe aldanmayınız. 

Bu işte uzmanlaşmış olan kişilerden başkasına-doktor ve cerrah bile olsa- götürmeyiniz. Çünkü işi bilmeyen doktor ve cerrahlar "bu olmamış" derler ve kafanız karışır. Hatta tekrar kesmeye kalkabilirler. Sünnet eğitimi malesef Tıp fakültelerinde yoktur.

-Bazı kişilerde vücudun yapısı gereği pipi vücut içinde durabilir. Düzgün kesildiğinden emin olduktan sonra asla tekrar kestirmeye kalkmayınız. Tekrar kesildiğinde pipinin derisi fazla kesileceğinden pipi derisiz kalabilir. Ve bunu artık telafi etmek mümkün olmaz, ve bu yüzden çocuk ömür boyu sıkıntı çekebilir. 
Gerek şişmanlıktan dolayı, gerekse vücudun yapısı gereği pipi sünneten sonra vücut içinde duruyorsa, bu çocuk pipisini sık sık dışarı çıkartarak içini temizlemeli ve kurulamalıdır. Bu işi çocuk kendisi yapamıyorsa, annesi mutlaka yapmalıdır. Yoksa, içeride biriken pislik ve rutubet pişik yapar. Sünnetten sonraki şikâyetlerin hemen tamamı bu temizliğin yapılmamasından ve kurulanmamasından olmaktadır.

-Pipinin vücut içinde durduğu çocuklarda yara tamamen iyi oluncaya kadar sık sık pipi başı dışarı çıkartılarak hareket ettirilmelidir. Yoksa yara iyi olurken büzüleceğinden pipi başı dışarı çıkmayacak şekilde yarada daralma olabilir. Böyle durumlarda daralan kısmın genişletilmesi için müdahale gerekir. 

-Sünnetten sonraki aylarda penis başında hassaslaşma olabilir. Merak etmeyiniz. Yapacak bir şey yoktur. Zaman içinde geçer.

-Sünnetten sonraki gün kamış başı nadir de olsa patlıcan renginde morarabilir. Çocuğa çocuk aspirini içirmeli, pipi ılık batticon'lu su ile pansuman yapılmalıdır. Bu morarma bir kaç gün içinde kendiliğinden geçer. 

-Biraz bol kesilmiş sünnetler her zaman iyidir. Çocuk büyüdükten sonra bu fazlalık kaybolur. Kişi için en iyi sünnet bol kesilmiş olanlardır.

-Gerçekten az kesilmiş sünnetler de olabilir. Bunları, işin uzmanı olan bir sünnetçiye kontrol ettirdikten sonra, gerekli olursa tekrar sünnet etmek gerekir.

-En kötüsü sünnet derisinin bilgisizce aşırı kesilmesidir. Günümüzde en fazla bu hata yapılmaktadır. Maalesef telafisi yoktur.

-Bitiği olan çocuklarda sünnet tamamen iyi olduktan sonra pipi başı ile mukozalarda yapışma olabilir.
Bu yapışıklık sünnetçi tarafından giderilmeli ve bol merhem sürerek tekrar yapışmasına fırsat verilmemelidir. Çünkü, tekrar yapışırsa, kaynama olur ve artık tekrar ayırmak mümkün olmaz. Cerrahi müdahale gerekir.

-Bazı çocuklarda damarları bağlamak için kullanılan ipler erimez ve mercimek tanesi veya nohut tanesi gibi derinin içinde hissedilir. Bunlar bir kaç ay gibi uzun bir sürede kendiliğinden erir gider. Herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. 

-Bazen sünnet esnasında çocuğun çiş yaptığı delik tahriş olur ve çocuk sünnetten sonra çişini yapmakta zorlanır ve acı çeker. Veya tamamen iyi olduktan sonra çok ince olarak çişini yapabilir. Bu durumda bu deliğin genişletilmesi gerekir. En uygunu bir çocuk cerrahına veya plastik cerrahına götürmektir. 

 -Yukarıda yazılanlar olabilecek normal sıkıntılardır. Ayrıca olmaması gereken sıkıntılar da vardır. 

-Normalde çocuk üçüncü günü ılık sabunlu suda banyo ettirilir ve yara kurumaya döner. Eğer yara gittikçe kötüleşiyorsa, pipinin bel kısmı ve altı şişmişse, çocuğun rahatsızlığı artıyorsa, ateş ve akıntı varsa, yara mikrop kapmış veya önceden çocuğun vücudunda mikrop varmış demektir. Bu durumda uygun bir antibiyotik kullanmak gerekir. Yara tedaviye alınmalıdır.


-Çocuk sünnet olduktan sonra hemen ertesi günü yara kötüleşmişse vücutta önceden mikrop varmış demektir. Hemen antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.

-Kanama problemi olan çocuklarda devam eden kanama olabilir. Derhal sünnetçiye haber edilmelidir. Hatta bu çocuklar önceden biliniyorsa sünnetçi ikaz edilmeli ve hastane şartlarında bu çocuklar sünnet edilmelidir.

-Çok nadir de olsa sünnetten 2-3 gün sonra bazı nazlı çocuklar kendilerini sıkar ve idrarlarını yapamazlar. Bunlara çok ince sonda takılarak çişleri yaptırılır.

Not: Yukarıdaki bilgiler 37 yıllık tecrübe ve binlerce çocuk üzerinde yapılan araştırmalar sonucu yazılmıştır.

******************

AŞAĞIDAKİ İKİ KİTABIMIZI OKUMANIZI ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM


Ahir zaman hadiseleri olan Deccal,Mehdi ve İsa as meselelerini anlamak için BURAYA veya resmin üzerine Tık'layınızAşağıda gördüğünüz HAYATIN GERÇEKLERİ isimli kitabımıza BURAYA veya resmin üzerine Tık'layarak ulaşabilirsiniz

.